0216 573 66 13

Günümüzde, ses yalıtımından istenen sonucun en verimli şekilde alınması için farklı ses yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Bunun nedeni; bilindiği gibi ses dalgalar halinde yayılır ve önüne engel çıktığında, bir kısmı geri yansır, bir kısmı çarptığı yer tarafından emilir ve bir kısmı da bu engelin diğer tarafında geçerek yoluna devam eder. Sesin çarptığı yerin özelliğine göre ses emilimi az ve ya çok olabilir. Bu yüzden, ses yalıtım malzemeleri, kullanılacakları yerin durumuna göre en fazla ses yutma özelliğine sahip olanlardan seçilmelidir.

Ses yalıtım malzemeleri genel yapıları itibariyle 3 ana başlık altında özetlenebilir:

  1. Taş yününden oluşan malzemeler; destekleyici, sağlamlığı arttırıcı ve tekstil artığı maddelerle kullanılır.
  2. Cam yününden oluşan malzemeler; taş yününe benzer bir malzemedir ancak ısıya dayanıklılığı güçlü olduğundan, genelde mekanik aksam ve boruların ısı ve ses yalıtımında kullanılır.
  3. Polimer esaslı yalıtım malzemeleri; akustik ses yalıtım süngerlerinin ana maddesi olup, daha çok ses kayıt stüdyosu, yüksek ses yaratan mekanik aksamların olduğu yerlerin yalıtımında kullanılmaktadır.

Yalıtım malzemeleri kullanımında en çok gördüğümüz ürünler de;

  • Akustik süngerler ( piramit, düz, yumurta, basotect gibi kullanılacak ortam ve yüzeye göre çeşitlere sahip yanmaz malzemelerdir )
  • Ses yalıtım bariyerleri.
  • Akustik düzenleyici paneller.
  • Ses yalıtım ve akustik yapıştırıcı ürünler.

Tüm bu yalıtım malzemeleri çeşitliliği, farklı mekan ve ihtiyaçlara cevap vermek için üretilmişlerdir. Teknolojik gelişmeler sonucu her gün yeni malzemeler çıkmakta; bu durumda, her koşulda daha verimli ve ekonomik sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Ancak, hangi malzeme olursa olsun; malzemelerin özellikleri, kullanım alanları ancak işinde uzman kişilerin tespit edebileceği bir konudur. Ses yalıtımı için yapacağınız işlerde öncelikle bu uzman kişilerden bilgi almanız, istediğiniz sonuca ulaşmanızda size büyük katkı sağlayacaktır.

Blog Son 8 Makale