0216 573 66 13

Ses yalıtımı artık hemen her yerde bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. İster yaşam alanımız olsun, ister çalışma alanımız olsun bir şekilde istenmeyen ses ve gürültüler her geçen gün çevremizi kuşatmaktadır. Bunların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ya da en az seviyeye çekmek için ihtiyaç duyduğumuz ses yalıtımı için farklı malzemeler ve ürünler kullanılmaktadır. Genel olarak baktığımızda ses yalıtımının öncelikli olarak sağlanması gereken yerler; gürültü merkezine ( hidrofor, jeneratör, asansör, sürekli çalışan motor ya da teknik aksam gibi ) yakın olan alanlar, hastaneler, oteller, okullar, konutlar, sanayi kuruluşları , ses ve kayıt stüdyoları gibi yerlerdir.

Tüm ses yalıtımı ihtiyacı olan mekanların ihtiyaçlarına göre farklı yalıtım uygulamaları ve malzemeleri kullanılmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse; ses izolasyonu duvar, döşeme gibi bir yere yapılacaksa, burada poliüretan esaslı yumuşak köpük kullanılabilirken, eğer uygulama alanı daha farklı özellikte bir yerse, buralar için ses bariyerleri de kullanılabilir. Genel olarak ses yalıtımı için kullanılan başlıca ürünlere bakacak olursak, bunlar;

  • Poliüretan esaslı köpükler.
  • Akustik sünger çeşitleri ( yumurta, piramit, düz süngerler gibi).
  • Basotect süngerler.
  • Akustik düzenleyici paneller.
  • Ses yalıtım bariyerleri.

Ayrıca, günümüzde bina inşaatında kullanılan ve hazır duvar olarak adlandırılan ürünlerin çoğu ısı ve ses yalıtımlı olarak imal edilmektedir.

Sonuç olarak, ses yalıtımı yapılırken, ne çeşit bir yalıtım malzemesi ve işleminin uygulanacağı her konuma, binaya, gürültü kaynağına göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda, yapılacak ses yalıtımı ile kullanılacak alanın verimliliğinin azalmaması ve estetik görünümünü kaybetmemesi, özellikle yaşam alanları ve sosyal alanlar ( ofisler, konser salonları, okullar gibi ) için oldukça önemlidir. Bu nedenle ses yalıtımı yaptırmadan önce uzman kişi ya da firmalardan bilgi alınması en doğru yol olacaktır.

 

Blog Son 8 Makale