0216 573 66 13

Sanatsal ve kültürel faaliyetler arasında önemli bir yer tutan tiyatrolar, birçok yerde tiyatro salonunun açılmasına zemin hazırlamıştır. Tiyatro salonlarının varlığı ise çeşitli problemleri de yanında getirmiştir. Tiyatro salonlarında oluşan bazı problemler arasında yankının oluşması, dışarıdaki seslerin içeri ve içerideki seslerin dışarı geçişi, tiyatro salonundaki sesin yeteri kadar ve eşit miktarda salona yayılmaması yer almaktadır. Bu gibi durumlar, oyuncuların ve seyircilerin konsantrasyon sorunu yaşamasına neden olmaktadır bu yüzden tiyatro salonlarına ses yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Tiyatro salonlarının çok geniş yer kaplaması nedeniyle ses izole işlemi tiyatro salonlarının kuruluş aşamasında yapılmalıdır. Tiyatro salonlarının projelendirme sürecinde uygun malzemeler seçilerek yalıtımsal tamamlaması yapılmalı ve bundan sonraki aşama olan ses yalıtım aşamasına geçilerek sesleri izole edici uygulamalar tamamlanmalıdır. Bunun yanı sıra akustik düzenleme yapılması da tiyatro salonundaki yankı problemini çözecek ve salondaki akustik düzeni sağlayacaktır.

Tiyatro salonlarına uygulanacak yalıtım malzemeleri birinci sınıf kalitede olmalı ve yalıtım uzman kadrolar tarafından uygulanmalıdır. Yalıtım malzemesi olarak renkli, desenli, farklı modellerde akustik kumaş paneller ya da akustik süngerler tercih edilebilmektedir. Bu malzemeler dışında epdm bariyerli süngerler, kadife kumaş kaplı tekno touch süngerler, akustik melamin süngerler de kullanılabilmektedir. Yine isteğe göre bir diğer seçenek ise zemine uygulanacak olan kauçuk tabanlı akustik halılardır. Ses yalıtım malzemeleri istenilen boyut ve modellere göre değişik şekillerde uygulanabilmektedir. Bu yalıtımlar zemin, tavan ve duvar olarak üç farklı şekilde uygulanmaktadırlar. Yalıtımın vereceği sonuçlar, kullanılan malzemelere ve tamamen istenilen kalınlık ile yoğunluğa göre değişmektedir. Bu doğrultuda fiyatlandırma da yine tamamen kullanılan malzemeye, uygulanan yalıtıma göre değişkenlik göstermektedir.

Tek bir dış sesin duyulması bile oyuncularda konsantrasyon bozukluğuna yol açabilir bu nedenle tiyatro salonları ses yalıtım uygulaması yapılmalıdır. Tiyatro salonlarına uygulanan ses yalıtımları oyuncunun çalışma verimini ve izleyicinin katılım oranının yükselmesine katkıda bulunmaktadır.

Blog Son 8 Makale