0216 573 66 13

Gürültü ya da rahatsız edici seslerin bulunduğumuz mekandaki olumsuz etkilerini azaltmak için yapılan ses yalıtımlarında çeşitli ürün ve malzemeler kullanılmaktadır. Ses yalıtımı yaptırmayı düşünenler, haklı olarak ne tip malzemelerin kullanıldığını merak etmekte ya da ne kadar ağır ve kalın malzeme kullanılırsa ses yalıtımının o kadar iyi olacağını düşünebilmektedirler.

Öncelikle hatırlanması gereken; her maddenin ( tahta, beton, tuğla, sünger, karton gibi ) sesi tutma ya da geçirme oranı farklıdır. Ses dalgaları ileri doğru hareket eden enerji dalgalarıdır. Çarptıkları yüzeyin yoğunluğu ve özelliğine göre; bir kısım ses dalgaları geri yansıtılır, bir kısmı yüzeyi geçer ve yoluna zayıflayarak devam eder, bir kısmı da çarptıkları yüzey tarafından emilirler. Bu aşamada, ses yalıtımında kullanılacak malzemenin ağır ya da kalın olmasından ziyade, ses tutma özelliği yüksek olan maddeler içermesidir. Ağır ve kalın maddeler sesi azaltabilir. Ancak ses yalıtımı işleminin önceliklerden birisi de, kullanım alanının daraltılmaması ve fonksiyonlarının devamlılığının sağlanmasıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle; ses tutma özelliği yüksek, hafif, az yer kaplayan ürünler kullanılmakta olup ağır ve hacmi yüksek malzemeler tercih edilmemektedir. Ancak ses yalıtımı için ilgili yerin durumu, özellikleri ve gürültü kaynağına yakınlığı gibi farklı etkenler karşısında; zorunluluk gereği bu tip malzemelerden faydalanılabilir. Genel olarak kullanılan ürünler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

  • Akustik süngerler ( düz süngerler, piramit süngerler, yumurta süngerler gibi )
  • Ses yalıtım bariyerleri
  • Akustik düzenleyici paneller
  • Diğer destekleyici ürünler

Ses yalıtımı uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu nedenle, yalıtım işlemi öncesinde; yalıtım yapılacak yerin incelenmesi, ilgili yer için hangi malzeme ve tekniğin kullanılacağının belirlenmesi en iyi sonucu almanız açısından önemlidir.

Blog Son 8 Makale