0216 573 66 13

Gün geçtikçe ülkemizde de çığ gibi büyüyen gürültü sorunu, sadece dünya ülkelerini değil ülkemizi de etkisi altına almaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ve her geçen gün yapılan icatların doğurduğu kötü sonuçlardan biri ve en önemlisi "gürültüdür".

 Özellikle şehirleşmenin ve çarpık kentleşmenin artmasıyla birlikte hat safhaya ulaşmıştır, gürültü kontrolünün sağlanması amacıyla birçok faktör harekete geçmiş, ciddi ve tutarlı nitelikte sayılabilecek işler ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Desibellerin her geçen an biraz daha artmasıyla öfke problemi olan bir toplum ortaya çıktı. Oysa ses düzeyinin önceden saptanması ve buna uygun planlar yapılması gerekliydi.

Özellikle fabrikalar ile ses kayıt odaları ve konut projeleri tahammüllerin ötesinde bir gürültü kirliliğine sebebiyet vermektedir. İnşaat alanlarında susturucu makinelerin yer alması gerekirken düşük maliyetli çok ses çıkartan malzemeler kullanılmaktadır. Uzmanların çalışmaları sonucu ortaya konulan birtakım çalışmalar, gürültünün bir nebze de olsun engellemeyi amaçlamaktadır, bu doğrultuda "gürültü önleyici" ses yalıtım çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Ses yalıtımı, uygulandığı ortamdaki gürültüyü, ses yutucu maddeyle engellemeyi ve gürültü alışverişinin önüne geçmeyi amaçlamıştır. Bu sistem sayesinde gürültünün seviyesinde yarı yarıya düşüşler meydana gelir.

Ses yalıtım malzemelerinin uygulanışı pratik ve kolaydır. Ayrıca çok yüksek meblağlar gerektirmediği için her insan kolaylıkla temin etme şansına sahiptir. Ses izolasyonuyla gürültü, denetim altına girer ve rahatsızlık vermez. Gürültüyle mücadele metodları ile ortam akustiği sağlanmış olur ve gürültünün insan üzerindeki zararlı etkileri hafifletilir. Yoğun bir ses izolasyon etkisi yaratan ürünler, sıcaklığa ve ateş altına girdiğinde erimez, yapısında herhangi bir bozulma meydana gelmez.

Ses yalıtım ürünlerinin gözenekli yapısı sayesinde ses çarpıp geri dönmez, o gözenekler içerisine hapsolur. Ses yalıtım malzemesi seçilirken üzerinde durulması gereken en can alıcı noktalardan biri de "kalitesidir". Doğru bir ürün tercih edildiği kadarı ile bu ürünlerin kaliteli olması da başarılı bir işin ortaya konulmasında en büyük yardımcıdır. Tüm bu detaylar dikkate alındığında ses yalıtımı için uygun şartlar hazırlanmış olur. Ses yalıtım hizmeti verilirken de seçilen marka ve işletme çok önemlidir, işletmenin kariyeri, işindeki başarısı ve ünü iyi bir ses yalıtımı için atlanılmaması gereken maddelerdir.

Blog Son 8 Makale