0216 573 66 13

Gittikçe kalabalıklaşan şehirler, yaşam alanları, sanayi bölgeleri gibi pek çok etkene bağlı olarak her geçen gün maruz kaldığımız gürültü kirliliği; farkında olalım ya da olmayalım hepimizi zaman içinde olumsuz olarak etkiliyor. Bunların en başında olanlar da; komşu daireden gelen sesler, bina dışından gelen gürültüler, çalışma alanlarında, okullarda, sinema ya da eğlence mekanlarında oluşan ve rahatsızlık veren sesler. Maalesef bu tip yerleri ve sesleri uzaklaştırma imkanı olamayacağı için de tek çözüm ses yalıtımı oluyor. 

Teknolojik gelişmeler sayesinde, bugün aynı ısı yalıtımı gibi ses yalıtımı da yapılabilmekte. Ama ses yalıtımı için tek bir yalıtım şekli olmadığını unutmamak lazım; farklı hastalıklara tek bir ilacın deva olamayacağı gibi. Bu nedenle ses yalıtımı konusunda ön çalışma yapılması, en iyi sonucu alabilmek için bir gerekliliktir. Bu ön çalışma ile neler yapılıyor sorusu için aşağıdaki başlıkları sıralayabiliriz;

  • Ses yalıtımı yapılacak mekanın özelliklerinin belirlenmesi; ev, ofis, okul, sinema, konser salonu gibi.
  • Ses yalıtımı istenen yerin ( tüm alan olabileceği gibi, sadece binanın ya da mekanın belli bölümü için olabilir ) konumu, inşaatında kullanılmış malzeme türü, ölçülerinin belirlenmesi.
  • En iyi sonucu almak için yalıtımın iç ya da dış olarak yapılmasının kararlaştırılması.
  • Yalıtım şekline ve ihtiyacına göre, hangi yalıtım malzemesi ya da malzemelerinin kullanılacağının tespiti.

Ve bütün bu çalışmaların, işinin uzmanı olan kişi ya da ekiplerce yapılması en önemli ayrıntıdır. Yanlış kullanılacak malzeme ve uygulamalar istenen sonucu vermeyeceği için, maalesef zaman ve para kaybına yol açacaktır.

Özetlemek gerekirse; ses yalıtımı işleminden en iyi sonucu almak için gerekenler; uzman ekip, doğru yalıtım malzemesi ve doğru yalıtım tekniğinin uygulanmasıdır.

Blog Son 8 Makale