0216 573 66 13

 Gürültü ile ilgili yapılan çalışma ve etkinliklerde kullanılan/tercih edilen ürünler tamamen sağlık koşullarına uygun ve hiçbir zararı olmayan ürünlerdir. Ses kaybı sağlayan ürünler stüdyolarda, diskolarda ses akustiğini düzenlemek maksadıyla kullanılmaktadır. Ayrıca böylesi yerlerde gürültünün seviyesinin en aza inmesi için kullanılan malzemeler esnek ve hafif yapılı olmalıdır. Piramit sünger ve yumurta sünger gibi ürünlerin yapılarda ses yutuculuk değerleri diğerlerine oranla daha fazla değişkenlik göstermektedir. Bu süngerler ses yalıtımını sağladığı gibi ses yutuculuk özellikleri de daha çok fazladır, bu yüzdendir ki genel olarak bariyerli ürünler tercih edilir, kulanımı uygun bulunur (ses geçiş kaybı olduğundan ötürü bariyerli modeller uygundur.

Ses yalıtım süngerleri sayesinde sese bir engel olur, bu yüzdendir ki ses yalıtım oranı mekanla doğrudan ilişkide ve mekanda çok etkin rol oynamaktadır. Ses yalıtım malzemelerinin uygulandığı ortamlar, seçilen renk ve modellerle boğulmamalıdır. Çünkü ses engellenirken, mekan ısısını arttırıcı bir özellikte olmamalıdır, bu yanlış bir uygulama olur. Gürültü denetiminin sağlanması koşuluyla alınan bu ürünler herhangi bir darbe/eğilip bükülme gibi durumlara karşı dayanıklı olmalıdır. Toplu yaşanılan ortamlarda (bina/konut)  hem komşuların gürültüden rahatsız olmaması amacıyla sesin yayıldığı yolları yok etmek için cam yünü/ taş yünü gibi ürünlerden yardım alınır, ayrıca mineral esaslı malzemeler ile poliüraten yapılı köpükler ile ısı ve ışık kaybı sağlanır.

Günümüz yaşam koşullarının biricik nazarı olan gürültü ile ülkemizde kesin bir sonuç alınmalıdır. Bu işin yapılması en çok yalıtım işiyle uğraşan firmalara ve inşaatçılara düşmektedir. Sesin geldiği kaynaktan yok edilmesi imkansız olduğu için ortamda en az seviyede yapılması amacıyla sese duvar örmek amacıyla yalıtım malzemeleri yaptırılmalıdır. Bariyerli yapısı sayesinde ise ses gözenekler arasında daha hızlı ve daha rahat yol alır. Evde, ofiste ses yalıtımı süngerleri yapılarak ciddi ses kayıpları yapılır. Ses kaybı yapılan ses izolasyonları, ses kirliliğinin önüne geçerek insan hayatının daha sağlıklı olmasına olanak sağlar. Ses yalıtım her alanda uygulanmaktadır.

Blog Son 8 Makale