0216 573 66 13

Evlerde sıkça karşılaşılan ses yalıtımı ihtiyacı, özellikle yüksek sesli işletmelerin ve çok ince duvarı olan dairelerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Dışarıya normalden daha fazla ses çıktığında insanlar için rahatsızlık veren bir durum oluşabilir. Bunu önlemek için de bazı ses yalıtım malzemeleri piyasası oluşmuştur.

Dairelerde Ses Yalıtım İhtiyacı

Bazı yapılar, özellikle de deprem riski yüksek olan bölgelerde dairelerin duvarlarının daha ince yapıldığı görülebilir. Bu gibi durumlar yan dairedeki kişilerin sizin tüm sesinizi duymasına ve aynı şekilde sizin de onların tüm seslerini duymalarına neden olur. Bu durum rahatsızlık kaynağı olduğunda da duvar ve tabana ses yalıtımı uygulanabilir. Bazen de bir oda içinde müzik aleti çalındığı zaman diğer odalara sesin gitmemesi için de bu sistem uygulanabilir.

İş Yerlerinde Ses Yalıtımı

Disko, konferans alanları, sinema salonları ve daha birçok alanda yüksek sesin içeride hapsolması için ses yalıtım malzemeleri ihtiyacı doğar. Yine bazı araba üretim fabrikaları, kompresör odaları, jeneratörler ve yüksek sesli diğer makinelerin olduğu yerlerde de yalıtım uygulaması yapılır. İşletmelerdeki ses yalıtımı yasal olarak da önem taşır. Çünkü çevreye zarar verilmemesi için sesle ilgili bazı yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Ses Yalıtımı Nasıl Sağlanır?

Ses yalıtımını sağlayan farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu işlev için duvar ve tavana yapıştırılabilen, monte edilen akustik süngerler olduğu gibi buna benzer değişik ürünlere de rastlamak mümkündür. Bu süngerler, bir mekân içindeki tüm duvara tavan da dâhil monte edilir ve ses dalgalarının dışarı gitmesi önlenmiş olur. Piramit gibi çeşitleri de olan bu ses yalıtım süngerleri havadaki sesi süngeri içine hapseder ve sesin kontrolünü sağlar. Bu ürünler parçalar halinde 10-15 ve daha fazla adetli şekilde satılır.

Blog Son 8 Makale