0216 573 66 13

Ses yalıtımı fazla sesin dışarı çıkmasının birtakım araçlardan yardım alınarak engellenmesi işlemidir. Bu kullanılan araçlardan bazıları akustik süngerlerdir. Piramit, labirent, yumurta, yanmaz akustikler vs. gibi çeşitlenebilir. Teknik özellikler açısından her geçen gün ses yalıtım malzemeleri ve tekniğinde ilerleyen bir durum vardır.

Nerede Uygulanır?

Rahatsızlık verici düzeyde sesin olduğu yerlerde bunun dışarıya çıkmasını önlemek için bu sistem uygulanır. Asansör daireleri, diskolar, sinema salonları, ses kayıt stüdyoları, toplantı-konferans salonlarında, jeneratör odaları, bazı üretim alanları vs. ses yalıtımı uygulanır. Uygulama alanı gürültünün çıkışı ve rahatsızlık seviyesiyle de paralellik gösterir.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses yalıtımları çoğu zaman sesi içeri hapsedebilmek adına gürültünün çıktığı alanın içine bazı malzemelerin döşenmesiyle yapılır. Gözenekli sünger gibi malzemeler her zaman sesi yutacaktır. Disko alanları, sinema salonu vs. iç kısımlarda duvar ve tavana bu süngerler monte edilir. Bu malzemelerin ölçüsü daha önceden belirlenen zemine göre alınır. Sesi içine hapseden ve dışarı çıkmasını önleyen ses yalıtım süngeri gibi malzemeler dekorasyon açısından da çözüm üretmelidir.  Konut ve işletmelerde bu durum ayrıca önem kazanır. Ses yalıtımında iyi sonuçlar elde edebilmek için ihtiyaç olan malzemenin doğru seçilmesi gerekir. Beklentileri tam anlamıyla karşılamayan ses yalıtımının çok da anlamı olmayacaktır. Maksimum seviyede sesin yutulması bu açıdan son derece önem kazanır.   

Ses Yalıtım Ürün Fiyatları  

Farklı etkenler ses yalıtım ürünlerinin fiyatlandırmasında etkilidir. Yalıtım malzemesinin teknik açıdan avantajları, ne kadar alana işçilik uygulanacağı, firmanın fiyat politikası etkilidir. Ayrıca yalıtım yapılacak alanın özellikleri farklılık gösterdiği için yalıtım ürününün teknik özelliği de farklı olabilir. Fiyatlar arasında çok fazla uçurum olmamakla beraber kampanyalar da takip edilerek malzemenin birim fiyatı son derece ekonomik hale getirilebilir.

Blog Son 8 Makale