0216 573 66 13

Her geçen gün daha fazla yoğunlaşan gürültü kirliliği, çağımızın en büyük sorunları hâline gelmiştir. Bu nedenle de ses yalıtımı uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ses yalıtımı uygulaması; uygulandığı mekanda oluşan yankı ve eko problemlerini, iç mekandaki sesin dışarı çıkışını ve dış mekandaki sesin içeri girişini, odalar arasında birbirine karışan sesleri çeşitli yalıtım malzemeleriyle izole eden ve sorunları engelleyen veya yok eden uygulamalardır. Ses yalıtım uygulamaları çeşitli şekillerde, çeşitli malzemelerle yapılabilmektedir.

Ses yalıtımlarının farklı amaçlar ve işlevlerle, farklı yerlere uygulanması; farklı malzemelere ihtiyaç duyulması ve bu doğrultuda farklı malzemeler üretilmesine neden olmuştur. Ses yalıtım malzemeleri arasında ilk olarak ses emici ve ses yutucu malzemeler olarak yanmaz akustik süngerler yer almaktadır. Yanmaz akustik süngerler genel olarak yangın yalıtımının önemli olduğu bölgelerde kullanılmaktadır. Yanmaz akustik süngerler yanmaz özelliktedirler ve ses yutumu işlemlerinde kullanılırlar.

Yüksek frekanslı sesleri tek başlarına yutamadıkları için birkaç farklı yalıtım malzemesiyle birlikte kullanılarak güçlendirilirler. İkinci yalıtım malzemesi ise akustik ses emici paneller arasında yer alan akustik kumaş kaplı panellerdir. Akustik kumaş kaplı paneller genel olarak yankı ve eko problemlerinin yaşandığı, seslerin dengeli ve düzenli çıkıp yayılmasının gerektiği mekanlarda kullanılmaktadır. Akustiğin sağlanmasında kullanılan akustik kumaş kaplı paneller farklı renk ve desenlerde üretildikleri için uygulandığı mekana estetik bir görünüm de kazandırmaktadır. Bir diğer yalıtım malzemesi ise antibakteriyel yanmaz süngerler olan melamin akustik köpüklerdir.

Bu yalıtım malzemeleri antibakteriyel ve yanmaz özelliktedirler. Genel olarak hastane ve okul gibi yerler için üretilmişlerdir ve çoğunlukla hastanelerde kullanılmaktadırlar. Akustik süngerler arasında yer alan diğer yalıtım malzemeleri arasında ise yapı profillerine göre isimlendirilen piramit, yumurta, spesiyal,labirent yanmaz süngerler vardır. Bu süngerler poliüretan malzemelerden üretilen açık gözenekli süngerlerdir ve yanmaz özelliktedirler. Genellikle akustiğin ihtiyaç duyulduğu mekanlarda kullanılmaktadırlar. Bir diğer ses yalıtım malzemesi ise vibrasyon ve titreşim kesici malzemeler arasında yer alan zemin ses yalıtım kauçuklarıdır. Bu yalıtım malzemeleri halı olarak zemine uygulanmaktadırlar ve yüksek oranda ses ile vibrasyon izole edicidirler. Ağır bariyerli süngerler arasında yer alan bariyerli süngerpanlar iki sünger arasında kullanılarak güçlü ses izolesi sağlamaktadırlar.

Ses yalıtım malzemelerinin işlevleri kalınlığına ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Malzeme ne kadar yoğun ve kalınsa, ses izolasyonu da o kadar güçlü olmaktadır. Fiyatlandırmalar ise tamamen uygulanan yalıtım türüne, yalıtımda kullanılan malzemelere ve yalıtımın uygulandığı mekanın ebatlarına göre değişmektedir.

Blog Son 8 Makale