0216 573 66 13

Yankı; seslerin oluştuğu yerden ileri giderek, havada belirli bir noktaya çarpması ve oluştuğu yere geri dönmesidir. Yankı özellikle geniş alanlar kaplayan, yüksek frekanslı seslerin çıktığı iç mekanlarda oluşmaktadır. Kalabalık ortamlar ve pek çok noktadan seslerin birbirine karıştığı iç mekanlarda oluşan yankılar, insanlarda ve çevrede rahatsız edici etkiler bırakmaktadır bu nedenle yankının oluşabileceği ortamlara ses yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Kapalı mekanlarda yapılacak pek çok yalıtım bulunmaktadır ancak en çok tercih edilen ve en ideal yalıtım uygulamaları, akustik ses yalıtım uygulamalarıdır. Kapalı mekanlara uygulanacak akustik ses yalıtım uygulamaları için öncelikle iç mekandaki seslerin dışarı çıkmasını ve dış mekandaki sesin içeri girmesini engelleyecek ses izolesi yapılması gerekmektedir. Ses izolesi yapıldıktan sonra akustik ses yalıtım uygulaması aşamasına geçilebilir.

Akustik ses yalıtım uygulamasında farklı renk, farklı desen ve farklı amaçlarla kullanılabilen çok sayıda yalıtım malzemesi bulunmaktadır. Akustik ses yalıtım malzemeleri arasında akustik kumaş kaplı paneller, akustik süngerler, kauçuk halılar, renkli süngerler, yanmaz süngerler, bass küpü, bass trap, bariyerler ve daha birçok malzeme bulunmaktadır. Akustik ses yalıtım uygulamaları; mekanda oluşan yankı ve ekonun önlenmesi, yüksek frekanstaki seslerin mekana eşit şekilde dağılması, ortamdaki akustiğin sağlanması gibi görevleri yerine getirmektedir. Akustik ses yalıtım uygulamaları tavan, duvar ve zemin olarak üç farklı seçenekte uygulanabilmektedir. Akustik yalıtım malzemelerinin birçoğu yanmaz özellikte ve kendisinden yapışkanlıdırlar. Esnek yapıları sayesinde kolay uygulanabilir niteliktedirler ve ekstra iş yükü gerektirmezler. Ses yalıtımının verimi; yalıtım malzemelerinin kalınlık ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Akustik ses yalıtımının uzun yıllar kullanışlı olabilmesi için uzman kadrolar tarafından, kaliteli yalıtım malzemeleriyle uygulanması gerekmektedir.

Kapalı alanlardaki yankı probleminin çözülmesi için yapılması gereken, iç mekana akustik ses yalıtımı uygulanmasıdır. İç mekana akustik ses yalıtımı uygulanan kapalı alanlarda yankı ve eko problemleri yüksek oranda çözülmektedir.

Blog Son 8 Makale