0216 573 66 13

Hastaneler ses yalıtım uygulamasının yapılmasının zorunlu bir ihtiyaç olduğu yerler arasında yer almaktadır. Hastanelerde yer alan MR odaları, röntgen odaları, birçok farklı tıbbi tetkik için özel odalar, hasta odaları ve hastanenin diğer bölümleri ses yalıtımı yapılması gereken başlıca bölümlerdir. Her gün binlerce kişinin girip çıktığı hastanelerde yüksek oranda sesler çıkmakta ve tetkik cihazlarının, insanların sesleri birbirine karışarak gürültü kargaşası yaratmaktadır. Bunun dışında dışarıdan hastane içine geçiş sağlayan sesler de bu gürültü kargaşasının çoğalmasına katkıda bulunmaktadır. Hastaneler verdikleri hizmet itibariyle sessiz ve sakin bir ortama sahip olması gereken yerlerdir bu nedenle hastanelere ses yalıtımı yapılmalıdır.

Hastanelere yapılacak olan ses yalıtım uygulamaları, birinci sınıf kalitede malzemelerle uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Hastane bölümlerine uygulanacak olan yalıtımın planlanması aşamasında ilk olarak yalıtımın ne şekilde ilerleyeceği belirlenmelidir. Bu doğrultuda yalıtımın ilk yapılması gereken yerler arasında hastanenin genellikle en alt katlarında kalan ve çok yüksek frekansta ses veya vibrasyon yayan cihazların yer aldığı bölümler gelmektedir.

Bu bölümler; jeneratör odaları, MR ve röntgen odaları gibi odalardan oluşmaktadır. İlk olarak bu bölümlerin yalıtımı sağlandıktan sonra sırayla ameliyathaneler, hasta odaları, ziyaretçi odaları ve bekleme salonları hatta isteğe bağlı olarak tüm hastane binası için ses yalıtım uygulaması yapılabilmektedir. Ses yalıtımında kullanılacak malzemeler olarak hijyenik bir ortam için en ideal ürün olan antibakteriyel melamin köpükler kullanılmaktadır. Bu köpükler hem hijyeni sağlamakta, hem de yanmaz özellikleri sayesinde herhangi bir yangın ya da yüksek ısıya maruz kalma durumunda erime göstermedikleri için tehlike arz etmemektedirler.

Hastaneler için yapılan ses yalıtım uygulamaları tamamen ihtiyaç doğrultusunda seçilen malzemelerle gerçekleştirilmekte ve fiyatlandırılması da buna göre yapılmaktadır. Hastanelerde yalıtım yapılması zorunlu bir ihtiyaçtır ve yalıtım yapılan hastanelerde hem çalışanların iş verimleri yüksek olacak, hem de hastalar daha sakin bir ortamda sağlıklarına kavuşacaklardır.

Blog Son 8 Makale