0216 573 66 13

Birçok kişi yeni bir ev kurar  veya yeni bir ev satın alırken nelere dikkat edeceğini ve bunları nasıl anlayacağını bilmemektedir. Özellik ile eve girdikten sonra çok sık olarak yaşanan sorunlardan bir tanesi olan üst kat veya alt kat komşusunun gürültüsüdür.  Birçok apartman veya ev sakini genel olarak bu konudan şikayetci olurlar fakat ev alırken bu konuyu hiç önemsemezler. Bu sebep ile ev alırken buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki ses yalıtımı konusuna dikkat edenler ise ses yalıtımı nedir? Daire satın alırken ses yalıtımı yapılıp yapılmadığını nasıl anlarız gibi soruların cevabını pek de bilmemekte.

Ses yalıtımı nedir öncelikle bu sorunun cevabını vermek isteriz. Ses yalıtımı konusu üst kat veya alt kat komşunuzun ya da dışarıdan gelen seslerin süzülerek saklanması ve duvarlardan içeri veya dışarı çıkmamasıdır. Bunun yanı sıra ses yalıtımı seslerin direkt olarak engellenmesidir. Ses yalıtımının tanımı yapıldıktan sonra ise birçok kişi tarafından bilinmeyen diğer bir soru ise daire satın alırken ses yalıtımı yapılıp yapılmadığını nasıl anlarız sorusunun cevabını vermek isteriz.

Diğer bir soru olan daire satın alırken ses yalıtımı yapılıp yapılmadığını nasıl anlarız sorusunun aslın da basitçe cevabı vardır.  Öncelikle daireye girdiğiniz de ses yalıtımını anlamanız için pencereleri kapatıp dışarıdan sesin gelip gelmediğine dikkat etmeniz gerekir. Eğer bina dışında ki sesler cam kapalıyken içeri giriyorsa ses yalıtımı yapılmamıştır. Ayrıca üst kat ve alt kat komşunuzun sesleri de camlar kapalı iken sesler geliyor ise binanızda veya dairenizde ses yalıtımı yapılmamıştır. Bunun dışın da belirtmemiz gereken diğer bir konu ise eğer alt kat veya üst katta komşunu yok ise yan dairenin seslerine dikkat etmelisiniz.

Blog Son 8 Makale