0216 573 66 13

Yapıların temel taşı olan harçlar, yapının özelliğine göre farklılık göstermektedir. Harç içinde bulunan malzemelerin karışım oranları ve bunların homojen şekilde dağılımı, yapının sağlamlığı ve verimliliği açısından büyük önem arz etmektedir. Günümüzde farklı yapıların inşasında tek tip bir harç kullanmak diye bir şey söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse; bir tünel inşasında kullanılacak harç tipiyle, sıradan bir binanın beton harcı aynı özellikleri taşıyamaz. Yapının özellik ve ihtiyaçlarına, kullanılacak yüzeyin özelliklerine göre farklı harç katkı ürünleri kullanımı kaçınılmazdır. Bu tip durumşarda ihtiyaç duyulan malzeme ve ürünlerin en iyi kalitede üretilmiş olması da istenen sonucun alınmasını direkt olarak etkilemektedir. Bu alanda sektörünün öncüsü olan Basf Yapı Kimyasalları, sunduğu harç katkıları ile her tür harca uygun malzemeler üretmektedir.

Basf harç katkıları ile ne gibi faydalar sağlanabileceğini sıralamak gerekirse;

  • Harcın güçlü olması ve kalıcı bağ oluşturmasını sağlamak
  • Harcın akışkanlık oranının istenen ya da gereken seviyede olmasının sağlanması
  • Harcın donma sürecinin ayarlanması
  • Harcın içinde yer alan hava kabarcıklarının kontrol altında tutulması
  • Katkısız harçlarda ya da sıvalarda oluşan ayrışmayı engelleme
  • Kaplama amaçlı üretilen tuğlaların yapımında kullanımıyla ürünün en verimli şekilde oluşmasının sağlanması
  • Sıva harçlarında kullanımıyla sıvı geçirgenliğinin engellenmesi
  • Eğimli yüzeyler için hazırlanan harçlarda kullanımıyla gerilimin azaltılması
  • Mükemmel aderans sağlanması

Yapınız için oluşturulacak harçların en etkin şekilde hazırlanması ve kullanımı için gerekli olan harç katkıları için Basf Yapı Kimyasalları tarafından en kaliteli şekilde üretilmektedir. Adetaş Yapı Market tarafından dağıtımı yapılan bu ürünlere, Türkiye’nin neresinde olursanız olun kolayca ulaşabilirsiniz. Her türlü yapı malzemeleri ve ürünleri ihtiyacınızı sağlamak amacıyla 2005’den bu yana hizmet veren firmamız, harç katkı ürünleri konusunda da sizlerin yanındadır. İnternet sitemizden harç katkı ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilir, kullanım şekli konusunda açıklamalara ulaşabilir ve siparişlerinizi de yine sitemiz üzerinden verebilirsiniz. Ürün özellikleri, sipariş ve siparişlerin ulaştırılması konusunda sorularınız olursa ya da daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız lütfen bizlerle irtibata geçme konusunda tereddüt etmeyin.


Yükselen bir değere sahip olan ve insanların sürekli olarak talep göstermekte olduğu inşaat sektörü dur durak bilmeden çalışmalarına/büyümelerine devam etmektedir. Ancak uzun ve zahmetli bir çalışmanın süreği olarak ortaya koyulan evlerin, yolların, köprülerin, okulların yapımında sadece bir sektörün emeği değil onlarca farklı sektörün el ele vermesiyle büyüme sağlanmaktadır.

Beton Harcı Nedir Ve Nasıl Uygulanır

Yapılmakta olan tüm yapıların temellerinin sağlam atılması gerekmektedir, bu nedenle yapının temelinde kullanılmak üzere oluşturulan harcın içerisindeki tüm malzemelerin eşit bir şekilde dağılması gerekmektedir, bu işlem yapının daha sağlam ve hata oranının düşük olmasına yardımcı olacaktır.

Sıradan bir beton harcı öyle her inşaat için uygun değildir, örneğin bina yapımında kullanılacak olan harcın binanın yapısına uygun ve teknolojik açıdan iyi desteklenmiş ürünler olması son derece önemlidir. Harç etkileri, daha kaliteli, zamandan ve maddiyattan tasarrufun yüksek olduğu işler ortaya çıkması adına son derece önemlidir. Bu yüzden harcın alındığı işletmelerin çok iyi analiz edilmesi ve planlar dahilinde olan bir firmayla çalışılması en doğru karar olacaktır.

Blog Son 8 Makale