0216 573 66 13

Türkiye’de, zemin kaplamaları için BASF şirketinin ürettiği ve tedarik ettiği yapı kimyasalları ve yapı malzemeleri kullanılmaktadır. BASF yapı kimyasalları ve yapı malzemeleri içerisinde çok sayıda ve farklı çeşitte malzeme bulunmaktadır ve bu malzemelerden bir tanesi de beton yan ürünleridir.

Zemin ve beton yapı işlerinde kullanılan BASF beton yan ürünleri ve BASF beton yan katkıları da tıpkı diğer malzemeler gibi kullanım alanlarına, kullanım amaçlarına ve işlevlerine göre farklılıklar göstermektedir.

BASF beton yan ürünleri arasında Yapol, Rheofinish ve Masterkure gibi malzemeler yer almaktadır. Yapol isimli kalıp ayırıcı, mineral yağ esasıyla beton dökme işlemi gerçekleştirildikten sonra çelik veya ahşap kapıların kolayca sökülmesinde kullanılmaktadır. Yapol ayrıca betonların düzgün yüzeyli olmasına katkı sağlamaktadır ve kürleme sıcaklıklarına da dayanıklıdır. Rheofinish isimli kalıp ayırıcı 227P ve 251P olmak üzere iki farklı çeşittir. Rheofinish 227P isimli kalıp ayırıcı, bitkisel emülsiyon esaslıdır. Beton dökme işlemi yapıldıktan sonra kalıpları kolay bir şekilde sökülebilmesine katkı sağlamakta ve betonun düzgün bir yüzey hâlinde kalması için kullanılmaktadır. Rheofinish 227P yaygın olarak düşey ve yatay uygulamalar için kullanılmaktadır ve çevreye uyumludur. Rheofinish 251P isimli kalıp ayırıcı ise yine bitkisel emülsiyon esaslıdır ve Rheofinish 227P’den ayrı olarak, estetik bir yüzey elde edilebilmesi için kullanılmaktadır.

Rheofinish 251P de yine Rheofinish 227P gibi düşey ve yatay uygulamalar için tercih edilmektedir ve çevreye uyumludur. Bir diğer yan ürün olan Masterkure; 215, 101, 176 ve 181 olarak 4 farklı çeşittedir. Masterkure 215, parafin emülsiyon esaslıdır. Yeni dökülmüş betonun üzerine uygulanmaktadır. Dökülen beton üzerinde oluşturduğu film tabakası sayesinde suyun, betonda tutulmasını ve buna bağlı olarak da optimum dayanma gelişimini sağlayan Masterkure215 aynı zamanda hızlı kurumayı da engellemektedir. Rötreyi azaltan kür malzemesi olarak bir diğer malzeme ise Masterkure 101’dir. Masterkure 101’i, Masterkure 215’ten ayıran tek fark, Masterkure 101’in akrilik emülsiyonlu olmasıdır. Bunların dışında yine rötreyi azaltan kür malzemesi olarak Masterkure 176 ve Masterkure 181 bulunmaktadır. Masterkure 176 ve Masterkure 181 de tıpkı Masterkure 215 ve Masterkure 101 ile aynı şekilde kullanılmakta ve aynı işlevi göstermektedirler. Bu malzemeleri diğerlerin ayıran fark ise Masterkure 176’nın hidrokarbon reçinesi, Masterkure 181’in ise stryen reçinesi esaslı olmasıdır.

Zemin döşemeleri ve kaplamaları ile diğer yapı uygulamaları alanında uzman bir kadroya sahip olan ve daimi olarak kaliteli BASF malzemeleri kullanan Adetaş Yapı, beton dökme işleminde de bu beton yan ürünlerini kullanmakta ve başarılı işlere imza atmaktadır.

Blog Son 8 Makale