0216 573 66 13

Atış poligonları; ziyaretçilerinin güvenli ve kontrollü bir şekilde kurallara uyarak hedeflere atış yapmasını sağlayan kurulu düzenlerin olduğu alanlara verilen isimdir. Bu alanlarda, ziyaretçiler karşıdaki kurulu hedeflere silahlarla atış yapmaktadırlar. Atış poligonlarında ataş yapacaklara sesi azaltıcı kulaklık takılmaktadır ancak bu kulaklıklar sesin azaltılması konusunda tam anlamıyla yardımcı olamamaktadır çünkü sesler yüksek frekanslarla oluşmaktadır ve bunun sonucunda da sesler hâlâ duyulabilir nitelikte kalmaktadır. Bu nedenle atış poligonlarına ses yalıtımı yapılmalıdır.

Atış poligonları geniş alanlardan oluşurlar ve içeride oluşan yüksek frekanslı silah sesleri poligon alanının dışına geçiş yaparak çevreyi rahatsız edebilmektedir. Bunun dışında yine poligonda oluşan sesler birbirleriyle çarpışarak yankı yapabilmektedirler. Bu durumları engellemek amacıyla uygulanan poligon ses yalıtımları, aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Atış poligonlarına uygulanacak ilk ses yalıtımı aşaması, iç sesin dışarı çıkması ve dış sesin içeri girmesini engellemek adına duvarlara yapılan bariyerli sünger kaplaması olacaktır.

Akustik süngerlerin kaplanmasından sonra ise yüzeyler alçıpan ile kaplanarak yalıtım uygulaması tamamlanmaktadır. Alçıpan yapılmaması durumunda ise bariyerli süngerler yüzeye lamine edilebilmektedir. Bunun dışında yanmaz özellikteki akustik süngerlerle yapılacak yalıtımlar da uygulanabilmektedir. Akustik süngerler farklı renk ve desen seçenekleriyle bulunmaktadır ve bu uygulama yapıldığında mekana estetik bir görünüm de kazandırmaktadır. Atış poligonlarına uygulanacak ses yalıtımları olarak tavan, duvar ve zemin yalıtımları tercih edilebilmektedir. Açık hücreli, delikli ve gözenekli yalıtım süngerleri, atış poligonlarına uygulanabilecek ve poligonlarda yüksek derecede verim alınabilecek en ideal yalıtım malzemeleridir. Yalıtım fiyatlandırması; uygulanan yalıtım türüne, kullanılan yalıtım malzemelerine ve uygulanan alanın ebatlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Yüksek frekansta sesler ve yankılar yaratan silahların bulunduğu atış poligonlarına uygulanan ses yalıtımları, insan sağlığını olumlu yönde etkileyeceği ve olası zararları engelleyeceği için uygulanması gereken bir ihtiyaçtır.

Blog Son 8 Makale